SAUSIO 13 – LAISVĖS GYNĖJŲ DIENA
Gindami Vilniaus televizijos bokštą bei Radijo ir televizijos pastatą, žuvo 14 Lietuvos laisvės gynėjų.
Svarbiausi 1991 m. sausio įvykiai:
Sausio 2 d. – SSRS vidaus reikalų ministerijos kariuomenės dalinys Vilniuje užėmė LKP archyvą.
Sausio 3 d. – pradėta normuoti maisto produktus. Vilniuje, prie Vyriausybės rūmų, įvyko Lietuvos laisvės lygos surengtas nesankcionuotas mitingas.
Sausio 4 d. – SSRS prezidentas Michailas Gorbačiovas paskelbė įsaką užtikrinti praėjusiais metais vykusio jaunuolių šaukimo į SSRS armiją vykdymą, įskaitant ir Baltijos respublikas.
Sausio 5 d. – SSRS vyriausybė paskelbė, kad nuo vasario 1 d. didžiuosiuose SSRS miestuose kartu su milicija patruliuos ir SSRS vidaus kariuomenė.
Sausio 7 d. – padidintos maisto produktų kainos ir paskelbta apie atlyginimų didinimą biudžetinių organizacijų darbuotojams. Aukščiausioji Taryba informuojama, kad SSRS gynybos ministro D. Jazovo įsakymu Lietuvoje pradėtas priverstinis jaunuolių ėmimas į sovietinę kariuomenę. Apie 21 val. iš Alytaus Panevėžio kryptimi pajudėjo desantininkų dalinys.
Sausio 8 d. – organizacija „Jedinstvo“ ir LKP (SSKP), pasinaudodama kainų padidinimu, prie Aukščiausiosios Tarybos (AT) surengė protesto mitingą, jo dalyviai bandė įsiveržti į AT rūmus.
16 val. 45 min. AT patvirtino pirmosios atkurtos Lietuvos Respublikos Vyriausybės atsistatydinimą.
Sausio 9 d. – iš pat ryto Vilniuje virš miesto ratus suko sovietų kariniai sraigtasparniai, kurie mėtė informaciją, skelbiančią, kad Lietuvos Parlamentas ir Vyriausybė veda respublikos gyventojus į pražūtį.
14 val. Vilniaus oro uoste nusileido pirmasis sovietų armijos lėktuvas, atgabenęs 50 Pskovo divizijos desantininkų ir grupę aukštų sovietinės armijos kariškių.
Sausio 10 d. – SSRS prezidentas M. Gorbačiovas paskelbė kreipimąsi į Lietuvos Aukščiausiąją Tarybą, kuriame ultimatyviai reikalauta nedelsiant atkurti SSRS konstitucijos galiojimą ir atšaukti visus anksčiau priimtus nekonstitucinius aktus.
Sausio 11 d. – visoje Lietuvoje prasideda sovietų armijos kariniai veiksmai. Užgrobiami krašto apsaugos departamento skyriai, stabdomas traukinių eismas ir kt.
Sausio 12 d.
24 val. tankai, šarvuočiai, dengti sunkvežimiai Vilniuje iš Šiaurės karinio miestelio pajudėjo Karoliniškių link.
Sausio 13 d.
1 val. 50 min. tankai pradėjo supti Televizijos bokštą, prieš tankus einantys kariškiai su automatais koviniais šoviniais šaudo į žemę, o vėliau ir į bokštą aplink apstojusius žmones.
2 val. Šarvuočiai ir tankai apsupa Radijo ir televizijos komiteto pastatą, pradeda šaudyti į pastatą ir budinčius žmones, užima Komiteto rūmus ir studijas.
Užgrobusi radijo ir televizijos pastatus tankų kolona važiuoja prie Aukščiausiosios Tarybos rūmų, tačiau susirinkusių apie 20 tūkst. parlamento gynėjų sovietų kariuomenė pulti nesiryžta.
13 val. 37 min. į parlamento rūmus atvyksta SSRS AT Tautybių Tarybos delegacija.
Sausio 14 d. – Aukščiausiosios Tarybos pirmininkas pareiškė protestą dėl sovietų kariuomenės veiksmų Lietuvoje.
Sausio 15 d. – naktį kariniai patruliai stabdo mašinas, tikrina dokumentus. Dešimtys tūkstančių žmonių iš visos Lietuvos vyksta į Sporto rūmus, kur pašarvotos kruvinosios nakties aukos.
Sausio 16 d. – visa Lietuva atsisveikina su sovietinės armijos agresijos aukomis. Aplink Aukščiausiąją Tarybą toliau auga įtvirtinimai, kasami prieštankiniai grioviai. Iš Aukščiausiosios Tarybos rūmų savo laidas pradeda nepriklausomos Lietuvos televizija.
Sausio 17 d. – naktį SSRS kariškių patruliavimas Vilniuje labai suintensyvėja.
Sausio 21 d. – Pskovo desantininkų divizijos kariškiai palieka Lietuvą.
Sausio 24 d. – naktį Vilniuje ginkluoti patruliai stabdo automobilius, šaudo iš automatų ir kulkosvaidžių, troleibusuose krečia keleivius.
Sausio 27 d. – Vilniaus rajone, Medininkuose ir Lavoriškėse, sovietų kariai sudegina Lietuvos pasienio postus.
Sausio 29 d. – po vidurnakčio SSRS kariškiai kelyje Vilnius-Kaunas apšaudo lengvąjį automobilį. Jau užregistruota 580 žmonių, nukentėjusių nuo sovietų armijos veiksmų sausio įvykių metu.
Sausio 30 d. – Vilniaus rajone patruliai stabdo ir krečia greitosios pagalbos automobilius.
Sausio 31 d. – iš Maskvos grįžta Aukščiausiosios Tarybos derybų delegacija. Ten ji derino Lietuvos Respublikos ir Rusijos Federacijos politinės sutarties tekstą. Iš likusių Lietuvai ištikimų Vilniaus OMON’o būrio pareigūnų įkuriamas specialiosios paskirties būrį „ARAS“.
Vasario 9 d. – vyksta visuotinė Lietuvos gyventojų apklausa dėl Lietuvos nepriklausomybės. Apklausoje dalyvauja 84,73 proc. turinčių teisę balsuoti gyventojų. 90,47 proc. jų balsuoja už teiginį, kad Lietuva būtų nepriklausoma demokratinė respublika.
2019 metų kovo 27 d. – Vilniaus apygardos teismas paskelbia nuosprendžius kaltinamiesiems Sausio 13-osios byloje. Visi 67 kaltinamieji pripažįstami kaltais, jiems skiriamos laisvės atėmimo bausmės nuo 4 iki 14 metų.