Šiandien popietinio Seimo plenarinio posėdžio darbotvarkėje – opozicinės Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos teikiami įstatymų projektai, kurie prisidės ir prie spartesnės regionų plėtros, ir prie šalies gyventojų skurdo mažinimo.
„Asocijuotos verslo struktūros ne kartą yra išsakiusios nuogąstavimus, kad jų atstovams tiesiogiai nedalyvaujant regionų tarybų kolegijų veikloje regionų verslo plėtra lieka išskirtinai politikų rankose“, – pabrėžia viena iš projekto rengėjų, Seimo LVŽS frakcijos seniūnės pavaduotoja Guoda Burokienė.
Kolegijose, kurios priima svarbius sprendimus dėl socialinės, ekonominės regionų plėtros, ekonominiai partneriai, turėdami realios patirties verslo plėtroje, galės prisidėti prie planuojamų verslo projektų ir plėtros vizijų kūrimo. Verslo struktūros turės lygią teisę kolegijose išsakyti savo nuomonę, žinos apie planuojamas regionų investicijas ir patys, planuodami iš anksto, galės prie jų prisidėti. Tai skatins valdžios ir verslo bendradarbiavimą, stiprins abipusį pasitikėjimą.
Pagal šiuo metu galiojančio keičiamo įstatymo 22 straipsnio 10 dalį, darbdavių ir kitų nevyriausybinių organizacijų atstovai gali būti deleguojami tik į patariamąją kolegijos partnerių grupę.
Ši išmoka būtų skirta asmenims, kurių pajamos yra mažesnės už vidutinę socialinio draudimo senatvės pensiją ir kurių pajamos didėja mažiausiai net ir gaunant kompensacijas. Vienkartinė išmoka suteiktų ne tik svarbią finansinę paramą, bet ir sutvirtintų solidarumo – vienybės, besiremiančios ir pasireiškiančios bendrais interesais ir tikslais, principą.
Užimtumo ir socialinių garantijų įstatymo Nr. IX-1541 2 straipsnio pakeitimo įstatymo projektu (XIVP-1158) siekiama aiškiai nustatyti Ignalinos AE darbuotojų, atleidžiamų ar atleistų iš darbo Ignalinos AE dėl jos pirmojo ir antrojo blokų eksploatavimo užbaigimo, bei šių asmenų šeimos narių papildomas užimtumo ir socialines garantijas.
Šiuo metu galiojantis Seimo statutas nenumato galimybės Seimo frakcijoms kviesti į frakcijos posėdžius Vyriausybės narius aptarti jų kuruojamos srities klausimų. Galiojantis reglamentavimas taip pat nesuteikia Seimo frakcijoms teisinių įrankių, jeigu Vyriausybės narys atsisako dalyvauti frakcijos posėdžiuose ir pateikti atsakymus į frakcijai rūpimus klausimus.
„Praktika rodo, jog reglamente numatytas laikas pateikti klausimus ministrams Seimo posėdžio metu yra per trumpas, ne visi norintys parlamentarai gali tai padaryti. Dėl įtemptos plenarinių posėdžių darbotvarkės skirti daugiau laiko atsakymams dažniausiai nėra galimybės. Problemos sprendimo alternatyva galėtų būti Vyriausybės narių dalyvavimas frakcijų posėdžiuose, gavus rašytinį frakcijos pakvietimą“, – sako LVŽS frakcijos Seime seniūnė Aušrinė Norkienė.
Atsižvelgiant į tai, kad Seimo narių darbas tiesiogiai susijęs su teisėkūra, reikalaujančia teisės akto kokybės, kuri įmanoma tik gerai išdiskutavus ir įvertinus visas aplinkybes, būtina tikslinti Seimo statuto Nr. I-399 208 straipsnį (XIVP-1704), kuriame kalbama apie Seimo narių darbo tvarką.